Skip to content

373 Villanova AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block541
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
26%
Improvement Value:$110,900
74%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,378+3.3%
2024$5,205+2.2%
2023$5,094+1.2%
2022$5,036+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,740DeedBook 6517, Page 1Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$135,900
DeedBook 4969, Page 37

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 3580, Page 87

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3529, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1956