Skip to content

308 Rutgers AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block546
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
29%
Improvement Value:$97,400
71%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+3.3%
2024$4,750+8.0%
2023$4,399+1.2%
2022$4,346+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956