Skip to content

1406 Good Intent RdWoodbury, NJ 08096

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block577
Lot26.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,500
25%
Improvement Value:$157,500
75%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,279+3.4%
2024$7,037+101.5%
2023$3,492+1.2%
2022$3,449+2.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 1841, Page 21