Skip to content

407 College BlvdWenonah, NJ 08090

Public Property

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 2, 2005

Property Information

Block585
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$41,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2010$3,291+1.8%
2009$3,232+4.5%
2008$3,092+8.8%
2007$2,841+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4118, Page 232

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1552, Page 582