Skip to content

1040 Mantua PkWenonah, NJ 08090

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 24, 2023

Property Information

Block587.01
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
63%
Improvement Value:$53,100
38%
Total Assessment$141,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,076+3.3%
2024$4,914+2.2%
2023$4,809+1.2%
2022$4,754+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,500DeedBook 6860, Page 11Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4938, Page 343

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2657, Page 7

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 1451, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1970