Skip to content

424 Baylor RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block587.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
29%
Improvement Value:$102,600
71%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+5.3%
2024$4,941+2.2%
2023$4,836+1.2%
2022$4,780+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,348DeedBook 6862, Page 315Recorded6/7/2023

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 3697, Page 294

Property Sale

Sale
$104,900
DeedBook 3170, Page 36

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2146, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1960