Skip to content

550 Hamilton RdWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block587
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
27%
Improvement Value:$108,800
73%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+3.3%
2024$5,146+2.2%
2023$5,036+1.2%
2022$4,978+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 3754, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1960