Skip to content

14 Marion AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 14, 2009

Property Information

Block58
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SFC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,309
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
29%
Improvement Value:$92,800
71%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,686+3.3%
2024$4,535+2.2%
2023$4,439+1.2%
2022$4,388+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4684, Page 216

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 2003, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1954