Skip to content

542 Westminster RdWenonah, NJ 08090

Built 1963

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block590
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
21%
Improvement Value:$143,200
79%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+3.3%
2024$6,097+2.2%
2023$5,967+1.2%
2022$5,898+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,680DeedBook 7021, Page 306Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 4103, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1963