Skip to content

258 Stanford AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block599
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
26%
Improvement Value:$110,000
74%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,338+3.3%
2024$5,167+2.2%
2023$5,057+18.2%
2022$4,279+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,348DeedBook 6471, Page 200Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft1,348DeedBook 6362, Page 1Recorded10/26/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960