Skip to content

9 Linda LnWestville, NJ 08093

Built 2005

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jun 16, 2008

Property Information

Block59
Lot4.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,918
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
19%
Improvement Value:$163,400
81%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+3.3%
2024$7,030+2.2%
2023$6,880+1.2%
2022$6,801+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$252,000
DeedBook 4559, Page 311

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 4113, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3862, Page 109