Skip to content

9 Ambrose CtWoodbury, NJ 08096

Built 2001
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Feb 26, 2020

Property Information

Block608
Lot7.05
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
20%
Improvement Value:$185,900
80%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,339+3.3%
2024$8,071+2.2%
2023$7,899+1.2%
2022$7,808+1.9%
Property History
Sales3Foreclosures1

Foreclosure Case F-010202-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$232,500
Sq Ft1,806DeedBook 6252, Page 74Recorded3/5/2020

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 4456, Page 208

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 3296, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 2001