Skip to content

630 Cornell AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block614
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,397
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
31%
Improvement Value:$88,500
69%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,625+3.3%
2024$4,476+2.2%
2023$4,381+1.2%
2022$4,331+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 3640, Page 324

Property Sale

Sale
$91,910
DeedBook 3022, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1960