Skip to content

678 Montclair AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block617
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
32%
Improvement Value:$111,000
68%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,865+3.3%
2024$5,677+7.0%
2023$5,306+1.2%
2022$5,242+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,418DeedBook 6577, Page 319Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4020, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1960