Skip to content

230 Ogden RdWenonah, NJ 08090

Built 1965

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block619
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
20%
Improvement Value:$138,100
80%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+3.3%
2024$5,958+2.2%
2023$5,831+1.2%
2022$5,764+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,680DeedBook 6770, Page 97Recorded11/3/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4459, Page 239

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 2788, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1965