Skip to content

4 Orchid CtWoodbury, NJ 08096

Built 1979

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Aug 31, 1994

Property Information

Block641
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.5

Building Details

Building Class17
Description2SF1G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
21%
Improvement Value:$152,100
79%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,915+3.3%
2024$6,694+2.2%
2023$6,551+1.2%
2022$6,476+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 2465, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1979