Skip to content

27 Grace AveWestville, NJ 08093

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2023

Property Information

Block70
Lot11.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
14%
Improvement Value:$185,200
86%
Total Assessment$216,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,751+3.3%
2024$7,502+612.6%
2023$1,053+1.2%
2022$1,041+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft3,276DeedBook 6605, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 6352, Page 250Recorded10/12/2020

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4638, Page 132