Skip to content

62 Peach StWestville, NJ 08093

Built 2005

Last Sale Price
$206,670
Last Sale Date
Sep 8, 2005

Property Information

Block73
Lot32.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,361
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,100
23%
Improvement Value:$134,300
77%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,252+3.3%
2024$6,052+2.2%
2023$5,923+1.2%
2022$5,855+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$206,670
DeedBook 4088, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$24,900
DeedBook 3838, Page 247