Skip to content

7 Pinecrest CtWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$97,561
Last Sale Date
Sep 1, 1989

Property Information

Block82.01
Lot100
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.5

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
23%
Improvement Value:$128,900
77%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,726+3.5%
2024$5,534+2.3%
2023$5,411+1.2%
2022$5,346+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$97,561
DeedBook 1917, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1988