Skip to content

118 Lakebridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block82.01
Lot74
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.5

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
21%
Improvement Value:$130,700
79%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,965+3.7%
2024$5,753+2.2%
2023$5,631+1.2%
2022$5,566+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,510DeedBook 6215, Page 321Recorded1/2/2020

Property Sale

Sale
$100,030
DeedBook 1724, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1988