Skip to content

35 Pinecrest DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block82.01
Lot85
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.5

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$108,200
74%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,241+3.3%
2024$5,073+2.2%
2023$4,965+1.2%
2022$4,908+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,254DeedBook 7262, Page 239Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$88,545
DeedBook 1856, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1988