Skip to content

25 Pinecrest DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2026

Property Information

Block82.01
Lot90
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.5

Building Details

Building Class17
DescriptionLAKEVIEW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
23%
Improvement Value:$123,400
77%
Total Assessment$159,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,711+3.3%
2024$5,528+7.1%
2023$5,160+1.2%
2022$5,098+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,900
DeedBook 2330, Page 306

Property Sale

Sale
$97,030
DeedBook 1874, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1988