Skip to content

8 Pinecrest CtWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block82.01
Lot99
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.5

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
23%
Improvement Value:$130,000
77%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,801+3.5%
2024$5,607+2.3%
2023$5,482-3.3%
2022$5,667+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,510DeedBook 5124, Page 274Recorded10/15/2013

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3812, Page 174

Property Sale

Sale
$106,130
DeedBook 1787, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1988