Skip to content

21 Blanchard DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 23, 2020

Property Information

Block82.03
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
20%
Improvement Value:$137,300
80%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163+3.3%
2024$5,965+6.8%
2023$5,588-3.2%
2022$5,771+6.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,510DeedBook 6369, Page 14Recorded11/6/2020

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 4019, Page 47

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2500, Page 261

Property Sale

Sale
$81,045
DeedBook 1653, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1987