Skip to content

29 Blanchard DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Oct 22, 2018

Property Information

Block82.03
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
23%
Improvement Value:$113,900
77%
Total Assessment$148,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+3.3%
2024$5,153+2.2%
2023$5,043+1.2%
2022$4,985+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 5981, Page 277Recorded11/8/2018

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4451, Page 74

Property Sale

Sale
$82,480
DeedBook 1679, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1987