Skip to content

19 Blanchard DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block82.03
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,157
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
26%
Improvement Value:$100,900
74%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,858+3.3%
2024$4,702+2.2%
2023$4,602+1.2%
2022$4,549+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft1,157DeedBook 7113, Page 54Recorded12/31/2024

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 3351, Page 9

Property Sale

Sale
$72,530
DeedBook 1659, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1987