Skip to content

47 Lakebridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Nov 14, 2014

Property Information

Block82.04
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionLAKEVIEW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
22%
Improvement Value:$122,800
78%
Total Assessment$157,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,643+3.3%
2024$5,462+2.2%
2023$5,345+1.2%
2022$5,284+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000

From:

To:

Sq Ft1,339DeedBook 5257, Page 140Recorded11/19/2014

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4788, Page 192

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 2105, Page 50

Property Sale

Sale
$73,795
DeedBook 1592, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1987