Skip to content

153 Lakebridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block82.05
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
20%
Improvement Value:$136,800
80%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+3.5%
2024$5,698+2.3%
2023$5,571+1.2%
2022$5,504+7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,045
DeedBook 1728, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1988