Skip to content

48 Blanchard DrWoodbury, NJ 08096

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block82.05
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
24%
Improvement Value:$108,200
76%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,127+3.3%
2024$4,962+7.7%
2023$4,606+1.2%
2022$4,551+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5060, Page 47

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3418, Page 43

Property Sale

Sale
$70,900
DeedBook 1603, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1987