Skip to content

139 Lakebridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block82.05
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
21%
Improvement Value:$130,300
79%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,912+3.3%
2024$5,722+2.2%
2023$5,600+1.2%
2022$5,536+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,510DeedBook 6745, Page 131Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3427, Page 335

Property Sale

Sale
$94,695
DeedBook 1796, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1988