Skip to content

76 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block82.06
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
22%
Improvement Value:$123,100
78%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,654+3.3%
2024$5,472+2.2%
2023$5,355+1.2%
2022$5,294+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,246

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 5119, Page 212Recorded10/2/2013

Property Sale

Sale
$88,045
DeedBook 1751, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1988