Skip to content

144 Lakebridge DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block82.06
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
24%
Improvement Value:$108,800
76%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+3.3%
2024$4,976+2.2%
2023$4,870+1.2%
2022$4,814+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,254DeedBook 7240, Page 39Recorded9/22/2025

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4683, Page 310

Property Sale

Sale
$88,045
DeedBook 1772, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1988