Skip to content

84 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Aug 30, 2012

Property Information

Block82.06
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,510
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
21%
Improvement Value:$130,300
79%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,662+3.5%
2024$5,472+2.3%
2023$5,350+1.2%
2022$5,286+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 4999, Page 224

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3306, Page 24

Property Sale

Sale
$94,810
DeedBook 1793, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1988