Skip to content

87 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block82.07
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,600
24%
Improvement Value:$110,700
76%
Total Assessment$145,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,209+3.3%
2024$5,042+2.2%
2023$4,934+1.2%
2022$4,878+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 5318, Page 151Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 2148, Page 33

Property Sale

Sale
$88,045
DeedBook 1765, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1988