Skip to content

8 Pinecrest DrWoodbury, NJ 08096

Built 1988

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block82.07
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.05

Building Details

Building Class17
DescriptionWOODLAND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
24%
Improvement Value:$111,700
76%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,031+3.5%
2024$4,861+2.3%
2023$4,752-3.9%
2022$4,945+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,254DeedBook 6357, Page 90Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$189,908
DeedBook 3938, Page 245

Property Sale

Sale
$1,254,000
DeedBook 3186, Page 218

Property Sale

Sale
$89,145
DeedBook 1776, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1988