Skip to content

58 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Last Sale Price
$75,350
Last Sale Date
Nov 5, 1986

Property Information

Block82.10
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionBRIDGETON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
20%
Improvement Value:$150,900
80%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+3.3%
2024$6,586+2.2%
2023$6,446+1.2%
2022$6,372+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$75,350
DeedBook 1562, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1986