Skip to content

44 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block82.10
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionLAKEVIEW
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,335
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
24%
Improvement Value:$109,900
76%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$4,607+8.3%
2011$4,255+5.0%
2010$4,053+1.9%
2009$3,976+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4778, Page 245

Property Sale

Sale
$112,400
DeedBook 2085, Page 301

Property Sale

Sale
$71,350
DeedBook 1544, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1986