Skip to content

18 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block82.10
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENFIELD
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,157
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
25%
Improvement Value:$108,300
75%
Total Assessment$144,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,162+3.3%
2024$4,997+17.2%
2023$4,265+1.3%
2022$4,210+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,157DeedBook 6561, Page 275Recorded10/11/2021

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,157DeedBook 5325, Page 267Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$63,950
DeedBook 1536, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1986