Skip to content

49 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block82.11
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionLAKEVIEW
Dwellings1
ZoningAR
Sq Footage1,339
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,100
25%
Improvement Value:$112,400
75%
Total Assessment$149,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,110+3.5%
2024$4,938+2.3%
2023$4,827-3.8%
2022$5,019+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3146, Page 54

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 2106, Page 199

Property Sale

Sale
$71,350
DeedBook 1543, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1986