Skip to content

53 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block82.11
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionLAKEVIEW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
22%
Improvement Value:$132,200
78%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,816+3.5%
2024$5,621+2.3%
2023$5,496+1.2%
2022$5,430+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,339DeedBook 7288, Page 134Recorded1/6/2026

Property Built

Built

Year Built: 1986