Skip to content

59 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block82.11
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionLAKEVIEW
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,339
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
23%
Improvement Value:$118,200
77%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478+3.3%
2024$5,302+2.2%
2023$5,189+1.2%
2022$5,130+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4599, Page 114

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 2528, Page 27

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2352, Page 211

Property Sale

Sale
$72,700
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1986