Skip to content

63 Knollwood DrWoodbury, NJ 08096

Built 1986

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block82.11
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,157
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
25%
Improvement Value:$106,300
75%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,883+3.3%
2024$4,726+2.2%
2023$4,625+1.2%
2022$4,572+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,157DeedBook 7030, Page 71Recorded7/3/2024

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5007, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1986