Skip to content

752 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$9,160,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block82.11
Lot39.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8.4

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,800,000
30%
Improvement Value:$4,200,000
70%
Total Assessment$6,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$215,100+3.3%
2024$208,200+2.2%
2023$203,760+1.2%
2022$201,420+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$9,160,000
DeedBook 6217, Page 329Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$9,711,000

From:

To:

DeedBook 5241, Page 58Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$10,560,000
DeedBook 4737, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 1513, Page 951