Skip to content

1560 Delsea DrWoodbury, NJ 08096

Built 1925
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 5, 1997

Property Information

Block86
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SB2G POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
28%
Improvement Value:$143,900
72%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,166+3.3%
2024$6,937+2.2%
2023$6,789+1.2%
2022$6,711+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925