Skip to content

789 Cattell RdWoodbury, NJ 08096

Built 1920

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 8, 2008

Property Information

Block86
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description1 SF & VAR BLDG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
19%
Improvement Value:$151,700
81%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,715+3.3%
2024$6,499+2.2%
2023$6,361+1.2%
2022$6,288+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4620, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1920