Skip to content

30 Mercer AveWoodbury, NJ 08096

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block94
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,312
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
23%
Improvement Value:$107,400
77%
Total Assessment$139,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,994+3.3%
2024$4,834+2.2%
2023$4,731+1.2%
2022$4,676+7.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$156,000
Sq Ft1,312DeedBook 6738, Page 12Recorded8/30/2022

Property Built

Built

Year Built: 1940