Skip to content

53 S Market StGibbstown, NJ 08027

Built 1920

Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Feb 18, 1995

Property Information

Block100
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,600
24%
Improvement Value:$106,400
76%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,820+5.5%
2024$4,567+1.0%
2023$4,522-1.4%
2022$4,585-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 2511, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1920