Skip to content

75 Memorial AveGibbstown, NJ 08027

Built 1987

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block100
Lot22
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,700
24%
Improvement Value:$113,000
76%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120+5.6%
2024$4,851+1.0%
2023$4,803+4.0%
2022$4,620-0.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,384DeedBook 7022, Page 299Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$147,000
Sq Ft1,384DeedBook 6382, Page 203Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3315, Page 124

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1604, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1987