Skip to content

55 Casperson StGibbstown, NJ 08027

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block101
Lot14.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map PageM25

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,029
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
19%
Improvement Value:$163,200
81%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,924+5.6%
2024$6,560+1.0%
2023$6,496-1.4%
2022$6,586-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008