Skip to content

12 E Broad StGibbstown, NJ 08027

Built 1900

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block101
Lot2.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityGreenwich Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,300
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,900
13%
Improvement Value:$156,300
87%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,170+5.6%
2024$5,846+11.2%
2023$5,255-1.4%
2022$5,328-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft2,300DeedBook 6808, Page 260Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 5659, Page 237Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3891, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1900